Wydajny system ogrzewania elektrycznego to nie tylko kwestia zastosowania odpowiednich urządzeń. Już na etapie projektowania należy uwzględnić takie czynniki jak konstrukcja budynku, sterowanie czy inne źródła ciepła (np. kotłownia z piecem gazowym, kominek ...)
Ogrzewanie wykonujemy na lata, więc istotnym czynnikiem jest jego niezawodność, koszt eksploatacji oraz całkowity koszt inwestycji. Trzeba pomyśleć o właściwej izolacji, wysokiej jakości oknach oraz wentylacji budynku.
Dom musi przecież oddychać.
Powietrze w budynku trzeba poddawać wymianie. Wilgotność powietrza powinna się wahać w przedziale 40-60%, poprawiając jakość powietrza, powodujemy że ogrzewanie staje się efektywniejsze. Zwróćmy uwagę na prawidłowość posadowienia kanałów wentylacyjnych, na prawidłowe działanie nawietrzaków w oknach.
Optymalnym miejscem montażu grzejniki elektrycznego jest stanowisko pod oknem, ze względu na lepszą cyrkulację.
Zużycie energii elektrycznej zależy od wielu czynników: od liczby użytkowników, preferencji jesli chodzi o komfort cieplny, czas przebywania w pomieszczeniach oraz ilości i rodzaju zastosowanych urządzeń. Najtańszym, ekonomicznym ogrzewaniem elektrycznym jest ogrzewanie akumulacyjne, ponieważ to tutaj mamy możliwość korzystania tylko z taniego prądu. Konstrukcja urządzeń np. pieców akumulacyjnych pozwala na magazynowanie energii cieplnej tylko wówczas gdy trwa tania taryfy (np. godziny nocne) i zabezpiecza nam komfort cieplny przez całą dobę. Warto wspomnieć o elektryczny ogrzewaniu podłogowym akumulacyjnym, które znajduje coraz więcej zwolenników, szczególnie budujących energooszczędne domy. Dla przykładu koszt eksploatacji domu energooszczędnego o powierzchni 120 m kw. wyniesie od 2 700 zł do 2 900,00 zł za sezon grzewczy przy taryfie G12w.
Aby dokonać właściwego wyboru względem naszych potrzeb i oczekiwań, należy wziąć pod uwagę: istniejącą instalację grzewczą, wielkość i przyzwyczajenia rodziny, dostępna energia, ilość punktów odbioru, warunków technicznych danego lokalu.
Jeśli zamierzamy korzystać z 2 taryfy energetycznej (tj. taryfy nocnej czy weekendowej), należy przewidzień urządzenie większej pojemności około 200 l lub 300 l niż wynikałoby to z zapotrzebowania.
Z uwagi na bardzo dużą akumulację ciepła ogrzewacze elektryczne charakteryzują się stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji, zwłaszcza gdy skorzystamy z możliwości, jakie daje nam tani prąd czyli nocna lub weekendowa taryfa.
Średnio przyjmuje się, że każdy z domowników zużywa dziennie około 22 litry gorącej wody o temperaturze 600C.
Czyli czteroosobowa rodzina średnio ciepłą wodę za okolo 1 tys. zł
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody są łatwe w instalacji, nie wymagają dodatkowych przyłączy gazowych i komina. Są bezpieczne w eksploatacji - nie wydzielają spalin, nie grożą zaczadzeniem ani wybuchem.
Podgrzewacze są bardzo ekonomiczne - zużywają energię tylko w momencie czerpania wody, nie występują straty energii wynikające z przechowywania ciepłej wody w zbiorniku - posiadają klasę efektywności energetycznej A.
Niewielkie rozmiary urządzeń umożliwiają montaż blisko punktów poboru, co ogranicza straty na przesyle.
Podgrzewacze przepływowe nie są ograniczone pojemnością zbiornika, pozwalają uzyskać ciepłą wodę w sposób ciągły.
Kotły są nowoczesnym, komfortowym, bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła. Doskonale nadają się do ogrzewania budynków oddalonych od sieci gazowej. Są również idealnym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym. Instalacja kotła jest tania, ponieważ już na początku odchodzą koszty związane z budową komina, pomieszczenia - kotłownia, pomieszczenia ze składem opału - wystarczy tylko przyłącze elektryczne.
Zastosowanie sterowania pogodowego wpływa na wysoki komfort cieplny i bezobsługową pracę kotła, co przy sprawności kotła na poziomie 99,4% (sprawność rzeczywista) zapewnia energooszczędną eksploatację.
Kotły elektryczne są często stosowane do wspomagania ogrzewania domów, gdzie głównym źródłem ciepła jest kominek lub kocioł na paliwo stałe. Przy zachowaniu niewielkich kosztów można zapewnić sobie pewność, że podczas nieobecności domowników w domu będzie utrzymana temperatura dyżurna.
Elektryczne kotły c.o. są niewielkie, mają estetyczny wygląd i łatwo zainstalować je w każdym miejscu.
![]() | Podgrzewacz wody EPO Amicus Kospel |
![]() | Podgrzewacz wody EPO2 Kospel |
![]() | Podgrzewacz wody KDE/KDEZ Bonus electronic Kospel |
![]() | Podgrzewacz wody PPE2 electronic LCD Kospel |
![]() | Podgrzewacz wody PPH2 hydraulic Kospel |
![]() | Podgrzewacz wody PPVE Focus electronic Kospel |
![]() | Elektryczne kotły c.o. z uproszczonym sterowaniem Kocioł może współpracować z dowolną instalacją c.o. oraz wymiennikiem c.w.u. Dla energooszczędnej pracy zaleca się stosowanie regulatora pokojowego. |
Najnowsza technologia to nawet do 30% oszczędności energii i zużycia wody przez ogrzewacze. Wybór jest szeroki, jednak wszystkie posiadają wspólne cechy: wysoką jakość komponentów, niezawodną konstrukcję oraz oryginalny wygląd. Świetnie spełniają swoje funkcje idealnie komponując się z każdym wystrojem łazienki czy kuchni.
Łatwy i szybki montaż.
Niskie koszty instalacji. Wodny system ogrzewania podłogowego jest o 52% droższy od elektrycznego systemu grzewczego, natomiast tradycyjny system grzejnikowy o 34% droższy od elektrycznego systemu grzewczego. Koszty zakupu systemów są najniższe spośród wszystkich systemów. Koszty zakupu systemów i ich eksploatacji wyrównują się po 10 latach.
Niskie koszty użytkowania dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury. Średnią temperaturę w pokoju można obniżyć nawet o 1 - 20C. Oznacza to, że zużycie energii można zmniejszyć o 10 -20%, co jest korzystne nie tylko ze względu na koszty, ale również na ekologię.
Może być stosowane w każdym pomieszczeniu pod każdym rodzajem podłogi (parkiet, podłoga z płytek ceramicznych, pokryta kamieniem naturalnym, podłoga z lastryka, podloga z klepki, wyłożona laminatem, pokryta linoleum, wyłożoną wykładziną dywanową, terakota).
Zapewnia najwyższy komfort cieplny, ponieważ błyskawicznie osiągniesz żądaną temperaturę w pomieszczeniu, ponadto rozkład temperatury w całym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego.
Umożliwia swobodną aranżację pomieszczenia, również dzięki możliwości umieszczenia termostatu dotykowego DEVIregTMTouch w pasującej do wnętrza ramce naściennej.
Ogrzewanie podłogowe może być stosowaneo każdej porze roku, co jest szczególnie istotne podczas chłodniejszych dni nawet latem.
![]() | Katalog produktów DEVI Firma DEVI, wchodząca w skład grupy Danfoss, jest największym w Europie dostawcą elektrycznego ogrzewania podłogowego. |
![]() | Kompendium_DEVI_cz.1_-_2015_r..pdf |
![]() | Kompendium_DEVI_cz.3_-_2017_r..pdf |
![]() | Devilink CC karta katalogowa Nowoczesny system sterowania instalacjami ogrzewania podłogowego. System składa się z centralnego panelu sterującego oraz regulatorów zainstalowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Danfoss Link może współpracować z wzmacniaczem sygnału. |
![]() | Devireg Smart intuicyjny termostat programowalny Devireg Smart jest intuicyjnym, programowalnym termostatem podłączonym do sieci Wi-Fi i aplikacji umożliwiającej sterowanie termostatem z każdego miejsca w dowolnym momencie. Jest zaprojektowany tylko do montażu na stałe . Instalacja termostatu Devireg Smart, przy użyciu aplikacji DEVIsmart App jest szybka i intuicyjna. |
Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym i poza zaletami tego typu ogrzewania charakteryzuje się : niskimi nakładami inwestycyjnymi, utrzymaniem estetyki pomieszczeń - brakiem grzejników, nie wymaga pomieszczeń typu kotłownia czy kominów spalinowych, brak pomieszczenia ze skladem opału, możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w okresach przejściowych bez konieczności uruchamiania całego systemu grzejnego, niezawodnością i wysoką trwałością, prostota obsługi, ekologią.
Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym - grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Skuteczność ogrzewania zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej podłogi. Dotyczy to zwłaszcza podłóg leżących na gruncie oraz podłóg nad piwnicami nieogrzewanymi. Ilość ciepła, jaka pozostanie w pomieszczeniu ogrzewanym, zależy od grubości izolacji. Grubość izolacji w stropie między kondygnacjami jest mniej istotna, co pokazuje wykres obok.
Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian i dachu oraz szczelne okna zmniejszają zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność stosowania elektrycznego systemu grzejnego.
W domach energooszczędnych tzn. w takich, w których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania określane poprzez wskaźnik EA jest mniejsze niż 70kWh/m2 x rok, można efektywnie stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe, jako ogrzewanie podstawowe.
Wskaźnik EA umożliwia oszacowanie, ile energii trzeba będzie zużyć rocznie do ogrzewania domu w przeliczeniu na metr kwadratowy jego powierzchni lub metr sześcienny jego kubatury.
![]() | ELR20 instrukcja obsługi |
![]() | OCD5 instrukcja instalacji |
AUTOMATIK ELEKTROCIEPŁO
ul. Legionów 16
87-100 Toruń
tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
e-mail: biuro@elektrocieplo.pl
Biuro obsługi klienta czynne:
poniedziałek - piątek: 8:30 - 16:00
Automatik Elektrociepło od ponad 20 lat zajmujemy się projektowaniem i montażem ogrzewania elektrycznego. Naszą dewizą jest uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego w rozsądnej ekonomii w domach, firmach, kościołach. Pracujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat:
kliknij na powyższy link