Szukając odpowiedzi na to pytanie polski producent kotłów i podgrzewaczy Kospel przeprowadził ankietę wśród swoich Klientów, zarówno tych, którzy właśnie zdecydowali się na instalację kotła elektrycznego Kospel EKCO.MN3, jak i tych, którzy użytkują go od kilkunastu lat. Oto, jakie argumenty padały najczęściej.
Roczne koszty ogrzewania kotłem elektrycznym domu energooszczędnym o powierzchni 120m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 5 200kWh/rok przy zastosowaniu tańszej taryfy opłat i bufora akumulacji ciepła. Rachunki możemy obniżyć jeśli zostanie podłączona do budynku instalacja fotowoltaiczna.
Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 współpracujący z kominkiem lub kotłem na paliwo stałe umożliwia automatyzację pracy całego systemu grzewczego. Powszechnie przyjmuje się, że kotły na paliwo stałe są najtańszym ogrzewaniem (w obecnej sytuacji nie są to najtańsze media a dodatkowo brak na rynku dostaw), i niestety z komfortem mają niewiele wspólnego: ręczne dokładanie opału, czyszczenie paleniska i kurz dookoła. Wyjazd na ferie i pozostawienie instalacji na kilka dni bez obsługi grozi zamarznięciem wody w instalacji.
Użytkowanie kotła elektrycznego Kospel EKCO.MN3 eliminuje powyższe niedogodności przy niewielkich nakładach.
Energia pozyskana i zgromadzona dzięki instalacji fotowoltaicznej pozwala w bilansie rocznym wykorzystać pozyskany prąd również dla celów grzewczych. W starszych budynkach kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 będzie stanowił źródło ciepła, wykorzystując darmową energię ze słońca uzupełnioną o energię z sieci z taryf G12w, G12r .
W nowoczesnym budownictwie, w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosi około 35kWh/m2/rok zapotrzebowanie na energię jest tak małe, że kocioł elektryczny Kospel okaże się darmowym źródłem ciepła.
Panele fotowoltaiczne montowane są w gospodarstwach domowych z reguły do 10kWp, co w naszym klimacie pozwala uzyskać ok. 10 000kWh energii rocznie. Przeciętne zużycie energii na potrzeby oświetlenia oraz AGD i RTV jest na poziomie 3 000kWh/rok, a więc pozostałą darmową energię możemy przeznaczyć na ogrzewanie wody i domu przy pomocy kotła elektrycznego Kospela.
Zobacz więcej:
https://elektrocieplo.pl/art/172/kociol-centralnego-ogrzewania-kospel-2.html
Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Już cena samego kotła elektrycznego ok. 5 300 zł brutto (styczeń 2023 r.) jest konkurencyjna. W trakcie przeprowadzenia inwestycji odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego, zyskujemy dodatkowe pomieszczenie wcześniej przeznaczone na skład opału lub miejsce montażu pieca np. olejowego lub gazowego. Przyłącze elektryczne jest w każdym budynku a instalacja kotła nie wymaga specjalnych pomieszczeń. Ponadto w okresie użytkowania nie mamy kosztów związanych z przeglądami instalacji gazowych co 2 lata, kominowych oraz konserwacja kotła. Przegląd instalacji elektrycznej raz na 5 lat wymagany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz warunkami ubezpieczenia nie będzie dużym obciążeniem w porównaniu z innymi źródłami ciepła.
Nie mając dwóch źródeł mediów np. prądu i gazu omijają nas podwójne opłaty (stałe, zmienne) za powyższe media. Z energii elektrycznej nie możemy zrezygnować, ale możemy wpłynąć na oszczędności: kupując energooszczędne urządzenia AGD, korzystając z tanich taryf energetycznych oraz paneli fotowoltaicznych.
Wielu inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki, sprawdźmy czy takie rozwiązanie jest opłacalne i czy nie warto zastanowić się nad kotłem elektrycznym i fotowoltaiką.
Pompa ciepła jest na pewno tańsza w eksploatacji od kotła elektrycznego, natomiast jeśli porównamy oba rozwiązania czas zwrotu nakładów finansowych przy pompie ciepła wyniesie od 13 do 26 lat. Odpowiedź sama się nasuwa, że nie ma sensu ponosić zbędnych nakładów, jakich wymaga instalacja pompy ciepła.
Kocioł elektryczny jest zdecydowanie tańszy w instalacji i łatwo zamontować go w istniejący układ hydrauliczny. Opcja kotła elektrycznego z fotowoltaiką jest to wydatek niższy od pompy ciepła, a fotowoltaika bardzo korzystnie wpływa na wynik ekonomiczny i będzie źródłem nie tylko ciepła ale również na potrzeby AGD czy oświetlenia.
Inwestycja we własne źródła energii elektrycznej opłacalna jest wówczas, gdy mamy większe niż tradycyjne zużycie energii. Oświetlenie, indukcja w kuchni to zbyt mało, aby inwestycja w panele fotowoltaiczne była dla nas opłacalna. Inaczej mówiąc szybciej zwróci nam się nakład na fotowoltaikę, jeśli zdecydujemy ogrzewać dom elektrycznie. Kocioł elektryczny Kospel w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest idealnym rozwiązaniem dla osób poważnie myślących o czystym środowisku, niskich rachunkach oraz o własnym komforcie.
Rezygnacja z gazu na etapie budowy pozwala zaoszczędzić dodatkowe wydatki związane z projektem, z przyłączem gazowym i doprowadzeniem gazu do budynku. W późniejszym okresie nie jesteśmy obciążani dodatkowymi opłatami stałymi i zmiennymi, przeglądami technicznych co 2 lata niezbędnymi dla naszego bezpieczeństwa, jeden z warunków ubezpieczenia nieruchomości. Prąd w domu jest niezastąpiony dlaczego nie skorzystać tylko z tego źródła. Ogrzewanie domu prądem poprzez połączenie ogrzewania z tanią taryfą energetyczną oraz instalają fotowoltaiczną zagwarantuje nam spokój i niskie rachunki za prąd na całe lata.
Uwaga do poniższego artykułu należy zastosować nowe stawki na 2023 r.
AUTOMATIK ELEKTROCIEPŁO
ul. Legionów 16
87-100 Toruń
tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
e-mail: biuro@elektrocieplo.pl
Biuro obsługi klienta czynne:
poniedziałek - piątek: 8:30 - 16:00
Automatik Elektrociepło od ponad 20 lat zajmujemy się projektowaniem i montażem ogrzewania elektrycznego. Naszą dewizą jest uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego w rozsądnej ekonomii w domach, firmach, kościołach. Pracujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat:
kliknij na powyższy link