Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe DEVI składają się z kabli grzejnych DEVIflexTM, DEVIsafeTM, DEVIsnowTM lub DEVIcequardTM, termostatów DEVIregTM oraz akcesoriów instalacyjnych. Stosowane do usuwania śniegu i lodu z dachów, rynien, rur spustowych, chodników, podjazdów, schodów, mostów, i innych tego rodzaju konstrukcji.
Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI mogą być instalowane pod typowymi nawierzchniami takimi jak kostka, beton, płyty chodnikowe i asfalt. Stosowane są także na wszystkich rodzajach dachów w celu usunięcia śniegu i lodu z rynien, rur spustowych i skrajnych fragmentów poszycia dachowego.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe DEVI są w pełni zautomatyzowane. Na podstawie pomiaru temperatury powietrza i wilgoci system sam określa konieczność załączenia lub wyłączenia systemu przeciwoblodzeniowego.
Koszty zainstalowania i eksploatacji systemu grzewczego są stosunkowo niskie, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę wydatki związane z użyciem mieszanek solnych i ręcznym odśnieżaniem. Ogrzewanie eliminuje także koszty napraw uszkodzeń spowodowanych przez zamarzającą wodę, śnieg i korozyjne działanie soli. Systemy grzewcze DEVI nie wymagają obsługi technicznej i są bardzo trwałe. Okres trwałości kabli i mat grzejnych wynosi co najmniej 50 lat, natomaist okres gwarancji to 20 lat.
Odpowiednio zaprojektowany system przeciwoblodzeniowy może utrzymać czystą i suchą nawierzchnię przez cały okres zimowy.
Koszty zainstalowania i eksploatacji systemu grzewczego są stosunkowo niskie, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę wydatki związane z rozsypywaniem mieszanek rozmrażających i ręcznym odśnieżaniem. Ogrzewanie eliminuje także koszty napraw uszkodzeń spowodowanych przez zamarzająca wodę, śnieg i korozyjne działanie soli. Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI nie wymagają obsługi technicznej i są bardzo trwałe. Ponadto mogą być instalowane pod typowymi nawierzchniami takimi jak kostka brukowa, beton, płyty chodnikowe i asfalt.
Przykładowa instalacja maty grzejnej na zjeździe do garażu
Teren, na którym układa się instalację grzewczą musi być całkowicie płaski oraz wolny od kamieni i innych ostrych przedmiotów . Wszystkie powierzchniowe zagłębienia muszą zostać dokładnie wypełnione i wyrównane.
Kable lub maty układa się na wstępnej posypce piaskowej unieruchamiając je pasami taśmy montażowej DEVIfastTM.
W przypadku instalacji w betonie należy zwrócić szczególną uwagę na sposób mocowania kabli i mat do podłoża, aby zapobiec przemieszczaniu się obu tych elementów podczas wylewania betonu.
Pierwsze włączenie instalacji przeciwoblodzeniowej może nastąpić po około 30 dniach od wylania betonu. Rezystancja kabla i izolacji powinny zostać skontrolowane przez elektryka przed i po wylaniu masy betonowej.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe nawierzchni asfaltowych wymagają zastosowania kabla DEVIasfaltTM30T odpornego na temperaturę 2400C. Typowa gęstość mocy powierzchniowej wynosi 300W/m2.
Rezystancja kabla i izolacji powinna zostać skontrolowana prze uprawnionego elektryka przed i po wylaniu asfaltu.
Jeżeli dolna część ochranianego obszaru narażona jest na wychładzanie - niezależnie od typu nawierzchni oraz zastosowanego materiału, w którym znajdować się będą kable grzejne - należy przewidzieć warstwę materiału izolacyjnego.
Systemy grzewcze DEVI mogą być zainstalowane na niemal wszystkich rodzajach dachów, gdzie skutecznie likwidują nagromadzenia śniegu i powstawanie oblodzenia, zapewniają drożność rynien i zapobiegają i zapobiegają uszkodzeniom dachu i fasady spowodowanych przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody.
Ogrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzającą wodę oraz zapewnia skuteczne odwodnienie powierzchni dachu. Kable grzejne powinny być instalowane wzdłuż krawędzi dachu oraz w miejscach, gdzie możliwe jest powstawanie nagromadzeń śniegu i lodu.
Nowoczesne termostaty DEVIregTM zapewniają dużą skuteczność systemu grzewczego przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Termostaty współpracują z zewnętrznymi czujnikami, dzięki którym system może dostosować swą wydajność do aktualnych warunków atmosferycznych, a włączenie i wyłączenie zasilania następuje w odpowiednio dobranych momentach.
Dachowe systemy grzewcze instalowane są głównie w rynnach i na skrajnych fragmentach poszycia dachowego,w rynnach wewnętrznych na dachach wielospadowych i w pionowych rurach spustowych.
Moc zainstalowana przypadająca na metr kwadratowy powierzchni dachu zalezy od konstrukcji dachowej oraz lokalnych warunków atmosferycznych. W typowych warunkach moc zainstalowana dachowego systemu grzewczego jest zbliżona do mocy stosowanej do ogrzewania konstrukcji gruntowych. Uzyskanie właściwej mocy może wymagać równoleglego ułożenia kilku odcinków kabla DEVIsnowTM . Podejmując decyzję o wartości mocy należy uwzględnić także rodzaj materiału, z którego wykonane są rynny.
Termostat DEVIregTM 850 - dwustrefowy termostat do instalacji przeciwoblodzeniowych zasilany przez zewnętrzny zasilacz 24V. Może współpracować z czterema dachowymi czujnikami wilgoci i temperatury. Zmniejsza o ok. 50% koszty działania instalacji przeciwoblodzeniowej w stosunku do termostatów działających jedynie w oparciu o pomiar temperatury.
Czujnik dachowy - czujnik mierzący wilgoć i temperaturę na ochranianym dachu/w rynnie. Posiada wbudowaną grzałkę oraz mikroprocesor zamieniający mierzone wielkości analogowe na sygnał cyfrowy. Czujnik wyposażony jest w kabel przyłączeniowy o długości 15m.
Koszt ochrony przeciwoblodzeniowej budynku wielorodzinnego w czasie i po zakończeniu sezonu zimowego.
AUTOMATIK ELEKTROCIEPŁO
ul. Legionów 16
87-100 Toruń
tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
e-mail: biuro@elektrocieplo.pl
Biuro obsługi klienta czynne:
poniedziałek - piątek: 8:30 - 16:00
Automatik Elektrociepło od ponad 20 lat zajmujemy się projektowaniem i montażem ogrzewania elektrycznego. Naszą dewizą jest uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego w rozsądnej ekonomii w domach, firmach, kościołach. Pracujemy na terenie całej Polski. Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat:
kliknij na powyższy link